FIRINDA KAZ KIZARTMASI

FIRINDA KAZ KIZARTMASI

FIRINDA KAZ KIZARTMASI

MALZEMELER

1 kaz palaz,

2 baş soğan,

3 diş sarımsak,

2 havuç,

7 çorba kaşığı sadeyağ,

2 demet maydanoz,

1 bardak su,

yeteri kadar tuz.

 

HAZIRLANIŞI

 En çok altı aylık olan bir kazın tüylerini yolup içini temizledikten ve küçük tüylerini gidermek için tütsüledikten sonra bol akarsuda iyice yıkamalı. Sonra bunu pişirmeden en azından iki gün buzdolabında (mümkünse karın içinde) tutmalı.

Buzdolabında veya karın içinde 3 - 4 gün dinlendirilmiş kazın içine temizlenmiş ve yıkanmış iki demet maydanozu koyduktan sonra ayaklarını arkaya geçirip bağlamalı ve geniş - yayvan bir toprak tencereye (güvece) oturtmalı. Dörde bölünmüş soğanlarla üstü kazındıktan sonra ikişer parmak eninde yuvarlak dilimlere doğranmış havuçları, sarımsaklarla birlikte kazın çevresine yaymalı. Tuzunu serptikten sonra sadeyağı ve bir bardak suyu da katmalı ve güvecin ağzını örtüp bunu orta ısılı bir ateşe oturtmalı.

Kaz kızarınca güveci fırından çıkarmalı ve isteğe göre ya tüm olarak veya parçalara bölerek servis tabağına koymalı Güveç tekileri de tahta kaşıkla iyice ezdikten sonra ince delikli bir süzgeçten geçirmeli ve gene isteğe göre ya kaz parçalarının üstüne dökmeli veya salça kâsesine boşaltıp kazla birlikte servis yapmalı.

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi