BEYRANİ:  {Osmanlı}

BEYRANİ:  {Osmanlı}

BEYRANİ:  {Osmanlı}

Malzemeler

1 kg koyun eti

1-2 parça ilikli kemik

100 gr kuyruk yağı

1 su bardağı pirinç

3 su bardağı su

Hazırlanışı:

 Erkek koyunun boyun, kürek veya incik kısmından yarım kg et, ilikli kemikle 1 saat soğuk suda bekletilir.

Etlerin ve kemiklerin pis kanı gittikten sonra, üzeri dört parmak geçecek şekilde su ilave edilerek ocağa alınır. Su kaynamaya başladığında 20-25 dakika başında bekleyerek kemiklerden ve etten çıkan kirli köpükler (kef) kevgir yardımıyla alınır. (Suyunun berrak ve daha temiz olması için).

Son olarak bir miktar tuz ile yarım limon sıkılarak suyu içinde kalan son kirli köpükler de alınarak, farklı bir tencerede çok ince çekilmiş kuyruk yağı, kıkırdak oluncaya kadar kavrulur, tel süzgeçten geçirilerek pişmekte olan etin üzerine süzdürülüp, ağzı kapatılır. 1-1,5 saat kısık ateşte etlerin pişmesi beklenir. Ayrı bir tencerede kaynayan 3 bardak suyun içine 1 su bardağı pirinç aktarılarak pirinçler, tane tane lapa olmadan pişirilir.

Pişen pirinçler bir süzgece alınır, soğuk suyla yıkanır.

Diğer bir tencereye pişmiş olan etin yüzünden 2 kepçe yağ alınarak, boş olan tencereye konulur. 1 yemek kaşığı pul biber, 2 baş dövülmüş sarımsak ve hazır olan et suyumuzdan yeteri kadar 20 -25 kepçe tenceremize tel süzgeç yardımıyla süzdürerek beyranın suyu hazırlanır.

Pişmiş olan et, sinirlerinden ve yağlarından ayrıştırılarak küçük küçük parçalar halinde didiklenerek, pirinçle birlikte suya ilave edilir. İsteğe bağlı tuz, limon ayarlanır, 1 taşım kaynatın

 

 

 

 

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi