Yüksek Miktarda Lif İçerdiğini Bilmeniz Gereken Besinler

Yüksek Miktarda Lif İçerdiğini Bilmeniz Gereken Besinler

Yüksek Miktarda Lif İçerdiğini Bilmeniz Gereken Besinler

Kan şekerini dengeliyor, kolestrolü azaltıyor, bağırsakları düzenliyor, hatta kanseri önlüyorlar. Bir ilaç olsa kapış kapış alacağınız bu gizli mucize aslında çok da sıradan: Lifli gıdalar. Peki bu lifli gıdalar aslında neler, en çok lif oranı yüksek yiyecekler hangileri

Kadınlar için 25, erkekler için 35 gram tüketme asgari limiti bulunan lifli gıdaları gün içerisinde belki daha fazla belki de daha az alıyorsunuz. Organik ürünler arasından tercih ettiğiniz takdirde her bir maddenin çok daha etkili ve faydalı olacağını da hatırlatmakta fayda var.

Yulaf ezmesi:

Pratik bir kahvaltı için akla ilk gelen seçenek olan yulaf ezmesinin faydaları yüksek lif içeriğine sahip olmasından ileri geliyor. Kolesterolü düşürücü ve gün içinde de sindirimi düzene sokucu özelliği ile yulaf ezmesini artık daha sık tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuz.

Bulgur:

Lif içeriğinin yanı sıra protein bakımından da oldukça zengin olan bulguru gün içinde bir bardak kadar tüketmek 8 gram lif almanız demek. Bulgurun hem tok tutan hem de hafifleten yapısı sayesinde salatalardan kısıra kadar birçok tarifte kullanılabiliyor olması da bir diğer avantaj.

Elma:

Oldukça sıradan, yaygın ve basit, ancak çözüm: Elma. Elma tüketmenin faydaları sayarak bitmiyor desek yeri. Ancak bizi en çok cezbeden yanlarından biri yüksek lif içeriği. Elmayı avantajlı kılan bir diğer yanı da su oranının da yüksek olması sayesinde bünyede liflerin daha kolay çözünüp emilmesini sağlaması. Bu nedenle organik elma tüketerek daha etkili bir fayda almaya çalışmanızda fayda var.Brokoli:

Türk damak tadına uydurmak için hala birçok farklı tarifle deneyip dursak da nasıl tüketirsek tüketelim brokolinin yeri bambaşka. 200 gramında 2 gramını liflere ayıran içeriği le brokolinin haşlandığı takdirde lif oranının azaldığını hatırlatmakta fayda var.

Ispanak:

lifli gıdalar

Sağlıklı beslenme dendiği anda akla ilk gelen maddelerden olan ıspanağın mineral ve vitamin gibi şif oranı da yüksek. Gün içerisinde farklı öğünlere birer kaşık ıspanak ilave etmeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

Havuç:

Düzenli olarak tüketildiği takdirde kan şekerinin de dengelenmesi için kullanılan havuç bu faydasını elbette lif içeriğine borçlu. Orta boylarda bir havuç sayesinde günlük lif ihtiyacınızın %7’sini karşılamanız mümkün.

İncir:

Meyveler içerisinde her ne kadar değeri bilinmiyor olsa  da lif oranı konusunda listemizde yer almaya hak kazanan incir, kuru halde tüketildiğinde liflerin şekeri dengeleyen özelliğini yok edeceğinden taze olarak tüketilmesi gereken meyvelerden.

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi