GASTRONOMİDE YENİ AKIM 

GASTRONOMİDE YENİ AKIM 

GASTRONOMİDE YENİ AKIM 

Son dönemde Türkiye’deki lüks restoranların tek tek kapanmaya başlaması herkesin malumu. Bu konu hakkında herkes farklı bir görüş belirtse de sorunun temelinde daha geniş çaplı unsurlar yatıyor.

Türk mutfağının evrensel olarak sesini duyuramaması, aşçılık eğitiminin önemi ve gastronomideki son akımlar üzerine restoran açmadan önce gerekli çalışmaların yapılmaması ve ülkedeki yemek kültürünün sağlam temellere dayanmasına rağmen gerekli tanıtımının yapılmaması.

 RESTORANI AÇMADAN ÖNCE ARAŞTIRMA YAPMAK ŞART

Türkiye’ye özgü olmadığını “Bu trend dünyanın pek çok noktasında görülmekte. Hemen açılıp kapanıyor restoranlar. İnsanların restoran açmadan önce araştırma yapmaması, şef ve iş adamı özelliğini bir arada taşımamaları, lokasyon ve fiyat konusundaki problemler başlıca sebepler arasında.”

 “Hedef seçilen kitlenin alışkanlıkları, yemek kültürü en önemli unsurlar. İnsanlar her ne kadar moda olduğu için suşi tükettiklerini söylüyorlarsa da büyük çoğunluk kebap restoranına giderek karnını doyurur.”

 İyi bir aşçı olmanın püf noktaları “Aşçılık hakkında çocuklarıma söylediğim üç kelime vardır: Tutku, zevk almak ve disiplin.

Bu meslek için 20 işi bir arada yapabilme gücüne sahip, yoğun ve hareketli bir insan olmalısınız. Yoğun bir anında restoranların mutfağına bakarsanız, “Aman Tanrım, bu adamlar ne yapıyor böyle!” diyebilirsiniz. Orkestra şefinin ekibini yönetirken aldığı zevk gibi biz de mutfaktan aynı hazzı alıyoruz.”

 

GURMELERİMİZİN EL ELE VERİP TANITIM YAPMASI GEREKİYOR

“Türkiye’nin geride olduğuna inanmıyorum. Mutfağımızın çok uzun bir tarihi var, otorite olarak kabul edilen gurmelerimizin  yurtdışından gelen misafirlere bütün restoranları tanıtması gerekiyor.

ARTIK DÜNYANIN EN İYİ RESTORANLARI YEREL MEKANLAR

“Gastronomide çok uzun zaman sürecek olan, mega akım diye tabir edebileceğimiz şey ‘yerelleşme’. Eskiden herkes birtakım ülkeleri işaret ediyordu, lezzetli yemeklerin yalnızca orada bulunabileceğini düşünüyordu. Bugün her şey değişti. Örneğin, 20 yıl önce Mexico City’de şık bir restorana gitmek isterseniz İtalyan ya da Fransızları tercih ederdiniz. Şu an dünyanın en iyi restoranları listesine giren yerel mekanları görüyorsunuz”

 “Genç ve yetenekli şeflerimiz geçmişten gelen inanılmaz coğrafi lezzetleri çok güzel bir şekilde harmanlıyorlar. Yerelleşme de ancak bu şekilde kalıcı olabiliyor zaten.

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi