MANGAL KEYFİ

MANGAL KEYFİ

MANGAL KEYFİ

İsmail Karataş mangal keyfi için önerilerini  sıraladı:

"Mangalda pişirilmek için tavuk eti gibi beyaz etlerin tercih edilmesi, eğer kırmızı et pişirilmek istenirse yağsız olması ve içine kuyruk yağı konulmaması gerekmektedir. Yakıt olarak alevsiz yanan ladin ağacı veya çam kozalakları, tezek gibi kaynaklar kullanılmamalı, saf odun kömürü tercih edilmelidir.

Kömür közüyle et arasında en az 15 santimetrelik bir mesafe bırakılmalı, etler ateşe çok yaklaştırılmamalı, alevle yakılarak pişirilmemelidir. Etlere pişirilmeden önce terbiye işleminin uygulanması (sıvı yağ, sirke, limon suyu, süt, yoğurt, tuz vb. oluşan soslar) tercih edilmeli, bu işlemde şeker kullanılmamalıdır.

Çiğ veya pişmiş et ve et ürünleri açıkta veya oda sıcaklığında bırakılmamalı, tüketilene kadar buzdolabı ısısında (0-4°C) muhafaza edilmelidir."

Karataş çiğ besinler ile pişmiş yiyeceklerin birbirine temas etmeyecek şekilde üzerleri kapalı muhafaza edilmesi gerektiğini kaydetti. Mangal etlerinin yanında mutlaka söğüş sebze, salata, meyve gibi besinler tüketilmesi gerektiğini söyleyen Karataş, Sıcak havalarda alkol tüketiminden kaçınılması, kafeinli ve gazlı içecekler yerine de ayran, limonata, meyve suyu gibi içeceklerin tercih edilmesine özen gösterilmesini istedi.

Karataş özellikle çiğ kırmızı et, kümes hayvan etleri ve yumurta gibi besinleri hazırladıktan sonra ellerin iyice yıkanması, bu tür besinler ile pişirilmeden tüketilecek sebze ve meyveleri hazırlarken ayrı doğrama tahtası ve bıçaklar kullanılması gerektiğini dedi.

 

 

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi