SAĞLIKLI SİNDİRİM İÇİN AVOKADO  

SAĞLIKLI SİNDİRİM İÇİN AVOKADO  

SAĞLIKLI SİNDİRİM İÇİN AVOKADO  

Avokado sindirim sisteminin sağlığını korur, varsa bu alandaki bozuklukları, rahatsızlıkları giderir. Bununla birlikte kişinin sindirim sistemi ve bağırsak fonksiyonları sorunlarından kaynaklanan kabızlık, ishal ve ülseri önlemede Avokadon tüketiminin etkisi büyüktür. Tüm bu özelliklerinden dolayı Avokado tüketenler daha kolay kilo verirler ve vücutta ödem oluşmasının önüne geçerler.

Avokadonun kan basıncını düzenleyici etkisi vardır

Potasyum açısından zengin olan Avokado, günlük 1-2 dilim halinde tüketildiğinde kan basıncını düzenler.

Avokado mevsimsel hastalıklardan korur

Zengin vitamin, mineral, protein içeriği dolayısıyla Avokado bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sebeple de düzenli olarak Avokado tüketen kişilerin özellikle mevsimsel hastalıklara, bulaşıcı rahatsızlıklara yakalanma olasılıkları daha düşüktür.

Sağlıklı gözler için Avokado

Günlük rutin yorgunluktan ve yaşlılıktan kaynaklı göz problemlerinin en aza indirilebilmesi için düzenli olarak avokado tüketilmesi önerilir. Zira Avokado bol miktarda karotenoid ve lif içerir.

Avokado ağız kokusunu önler

Avokado, anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sebeple ağızda oluşan kötü bakterilerden kaynaklı pis koku Avokado ile önlenebilir. Özellikle sabahları nefesinin kötü kokmasından şikayet edenlere gece yatmadan 1 saat öncesinde bir dilim avokado yiyip dişlerini fırçalamayı alışkanlık haline getirmelerini öneriyorum.

Avokado bebeklere de çok faydalıdır

Avokado; doğal vitaminler, mineraller ve protein açısından çok zengin olduğu için ek gıdaya geçmiş olan tüm bebeklerin mamasına eklenebilir. Özellikle de B1, B2 ve magnezyum içeriği bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimi için çok faydalıdır.

Avokado kalbi korur

Avokado Folik Asit bakımından zengin olduğu için kalbi koruyucu etkiye sahip, kalbin dinç ve canlı olmasında etken faktördür. Kişi her gün çeyrek avokado tüketerek günlük Folik Asit ihtiyacının yaklaşık % 25’ini karşılar. Bu bağlamda özellikle hamile kalmadan önce ve hamilelik süresince doktorların Folik Asit alımını önerdiği kadınların, Avokado tüketmeleri çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Avokado adet döngüsünü düzenler

Adet düzensizliği yaşayan kadınların Avokado tüketmeleri önerilir. Avokado zengin vitamin, mineral ve protein içeriği sayesinde hem adet kanamalarını düzenler hem de menopoz aşamasındaki kadınların bu süreci daha sağlıklı geçirmelerine yardımcı olur.

Avokado anti-viral, anti-bakteriyel özelliktedir

Anti-viral, anti-bakteriyel özelliği dolayısıyla Avokado, vücudun tüm organlarında, alanlarında meydana gelmesi muhtemel enfeksiyon, alerji ve iltihapları önleyebilir. Düzenli olarak Avokado tüketenler, özellikle iç organlarda oluşan ve tüm sağlığı olumsuz etkileyebilen enfeksiyonların önüne geçebilirler.

Avokado tüketenlere öneriler

Avokado zengin besleyici ve koruyucu içeriği sayesinde genç, yaşlı herkes tarafından güvenle tüketilebilir. Ancak her hangi bir rahatsızlığı bulunan ve özellikle de bu rahatsızlığın tedavisi için ilaç kullanan kişilerin, Avokado tüketmeden önce doktora danışmaları gerekir. Zira bir besin ne kadar doğal, faydalı, sağlıklı olursa olsun, ilaçlarla, kimyasallarla birleştiğinde oluşabilecek etkiyi tahmin etmek güçtür. Bu bakımdan Avokado ve diğer tüm besinlerin ilaçla birlikte kullanımı için uzmandan öneri almakta fayda vardır.

Diğer tüm besin ürünlerinin olduğu gibi Avokadonun da fazla tüketilmesi bazı sorunlara sebep olabilmektedir. Özellikle de Avokado çok yoğun, zengin içerikte bir meyve olduğundan her gün 1 tane değil, haftada 2-3 tane ya da günde 1-2 dilim şeklinde tüketilmesinde fayda var. Bağlamda bebeklerin mamasına katılan avokado püresinin de bebeğin ayına, yaşına göre 1 tatlı kaşığı ya da 1 yemek kaşığını geçmemesi gerekir.

Kaynak :Alıntı

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi