ORUÇ TUTAN HAMİLE'LER NASİL BESLENMELİ

ORUÇ TUTAN HAMİLE'LER NASİL BESLENMELİ

Oruç Tutan Hamileler Nasıl Beslenmeli?
Sahurda yeterli miktarda yağ ve protein almalısınız. Yumurta,et, balık, peynir, kaşar, süt ve süt ürünleri, soya fasulyesi, badem, fındık, tahıl ürünleri en çok protein içeren gıdalardandır.
Protein ve yağ içerikli gıdalar sindirim sisteminde daha uzun süre kalır, böylece gün boyu açlık hissi duymazsınız. Hamile kadınlar bolca et tüketmelidir. Et, yüksek protein ve kalori içeriği ile vücutta uzun süre depolanır.
Özellikle hamilelik boyunca, C vitamini ve çinko gibi bedenin hayati fonksiyonlarında görevli vitaminlerinde beslenmenizde yer alması çok mühimdir.
C Vitamininden yüksek miktarda içeren besinler şunlardır; Kuşburnu, Maydanoz,Tere, Roka, Kırmızı lahana, Çilek, Karnabahar, Ispanak,Yeşil sivri biber,Turunçgillerdir(Portakal, mandalina, greyfurt, limon). Peki Çinkodan zengin besinler nelerdir? Kırmızı et, karaciğer, yumurta, süt ve süt ürünleri, badem içi, ceviz, kuru baklagiller, buğday, bulgur ve mantar çinko ihtivası yüksek besinlerdir.
Hamilelik döneminde özellikle oruçluyken protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi temel besin maddelerinin gün içinde dengeli alımını mühimdir.
Sahurda şekerli yiyecekler yemenizi önermeyiz, bu saat bedenin kendini saldığı saat olduğundan şekerli yiyecekleri yemek sizi çabuk acıktırabilir.
İftarla sahur arası yeterli miktarda (2 litre civarı) su içmeye gayret edin. 1 bardakta ılık süt içmelisiniz.
Her gün 1 bardak süt içmeniz hamilelikte yaşayabileceğiniz anemi riskini ortadan kaldıracaktır.
İftar ve sahur arasında, gıdaları dengeli şekilde dağıtın, sık aralıklar ve küçük porsiyonlarla protein, karbonhidrat ve bol sıvı alın.
Kızartma gibi sindirimi zor, çok şekerli, tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durun.Ara öğünler için meyveyi tercih edin (Ama ölçülü bir şekilde!)
Sahuru ihmal etmeyin. Sahurda az yağlı – hafif gıdaları tercih edin. Yemek yedikten sonra hemen yatmayın. İftarda çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
Oruç, birkaç yudum Su veya hurmayla orucunuzu açabilirsiniz. İlk olarak evde hazırlanmış çorba, ardından ana yemek olarak etli sebze veya tavuk sebze haşlama ya da balık buğulama türde besinleri
tercih etmelisiniz. Kızartılarak pişirilmiş baharatlı, tuzlu, salçalı ve hazır yiyeceklerden sakınılmalıdır. İftardan yaklaşık bir Saat sonra, bir kase yoğurt ve bir
porsiyon Unlu besin (pilav, makarna, bulgur) ile yanında söğüş sebze veya salata tüketilebilir. Yatmadan 1-2 saat önce bir porsiyon süt ürünü (bir kase yoğurt
veya bir bardak süt) ile 1-2 porsiyon meyve tüketilse iyi olur.

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi