SUSAMIN FAYDALARI:

SUSAMIN FAYDALARI:

SUSAMIN FAYDALARI:

A,Eve C vitamini içeren susam aynı zamanda mineraller açısından da çok zengindir. Özellikle bakır açısından çok zengin olan susam bol miktarda demir, sodyum, potasyum ve magnezyum içermektedir. İçerdiği zengin mineral ve vitaminler yardımıyla diyabetini anemi hastalığına, kalp damar sağlığından, kanseri önleyici özelliğine kadar çok geniş bir yelpazede sağlığımıza katkıda bulunur.

Susam Diyabeti Önler.

Susam ve özellikle de susam tohumları diyabeti önleyici besinler içermektedir. Glikoz seviyesini sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olan susam aynı zamanda kan basıncını ayarlar.

Anemi Hastalığından Korur.

Susamın anemi hastalığını giderdiği düşünülmektedir. Bunun yanında özellikle siyah susam tohumları bol miktarda demir içermektedir. Demir ise anemi hastalığına neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca demir eksikliğinden kaynaklanan yorgunluk ve halsizlik hislerini ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Susam Kalp ve Damar Sağlığını Korur.

Susamın ve susam tohumlarının içerdikleri doymamış yağlar kötü kolesterol seviyesini sağlıklı düzeyde tutmaya yardımcı olur. Böylece dolaylı olarak kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu katkısı korner arter hastalığına yakalanma ve felç geçirme riskini azalttığı düşünülmektedir.

Susamın kanser özelliğinin olduğu düşünülmektedir. Bol miktarda magnezyum içermesi kanser vakalarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Düzenli olarak susam tüketimi kolorektal kanserin önlenmesine ve kolorektal tümör riskinin azalmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Susam ayrıca bol miktarda lif içerdiği için genel anlamda bütün sindirim sistemi organları için faydalı bir besin kaynağıdır. Bu ayrıca kolesterolün sağlıklı bir seviyede tutulmasını sağlar. Ayrıca bol miktarda lif içermesi kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar.

Susam Romatizma hastalığına ve neden olduğu ağrılara iyi gelmektedir. Bu hastalığın neden olduğu şişmeleri engelleyebilir. Aynı zamanda kan damarlarını ve kemikleri güçlendirir.

Susamın içerdiği magnezyumu aynı zamanda solunum solu sorunlarının çözülmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Bazı sağlık uzmanları susamın radyasyon hasarlarını azalttığını savunmaktadırlar. Radyasyona maruz kalan kişilerin düzenli olarak tüketmelerini önermektedirler.

Susam ve özellikle susam tohumları kemik sağlığı için hayati önem taşıyan besinler ve mineraller içermektedir. Özellikle susam tohumlarını bol miktarda kalsiyum içermesi kemik sağlığına ciddi anlamda katkı sağlamasına yardımcı olur.

Susam aynı zamanda ağız sağlığı için de çok faydalıdır.

Ağızda yer edinen atıkları, zararlı bakteriler ve mikropları ortadan kaldırır.

Geleneksel Çin tıbbına göre susamın göz ve karaciğer sağlığına faydalı olduğuna inanılır. Bazı sağlık uzmanları karaciğer ve göz sağlığı ile yakından bir ilişki olduğunu savunurlar. Özellikle bu bağlamdan değerlendirdiğimizde siyah susamın karaciğer ve göz sağlığı için hatayı önem taşıyan mineraller ve besinler içerdiğini söyleyebiliriz.

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi