SUSAMIN SAĞLIĞA FAYDALARI   

SUSAMIN SAĞLIĞA FAYDALARI   

SUSAMIN SAĞLIĞA FAYDALARI   

Kan basıncını kontrol altına alır: Hipertansiyon üzerine yapılan araştırmalarda, susamın sahip olduğu doğal yağlar nedeniyle kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü azaltarak kan basıncını kontrol altına aldığı ve buna bağlı oluşan kalp rahatsızlıklarını engellediği görülmüştür. Ayrıca magnezyum ve günlük mineral ihtiyacının % 25’ini içermesi sayesinde de damar genişletici bir görev gördüğü böylece kan basıncını azalttığı bilinmektedir.

Kanserle savaşır:

Susamda bulunan temel vitamin ve mineraller kanser riskini azaltmaya destek olmaktadır. Magnezyum gibi güçlü anti kanserojen etkisi dâhil olmak üzere birçok minerali sunmaktadır. Aynı zamanda antioksidanlar da içeren susam serbest radikallerle savaşarak sinir bozucu etkilerini azaltmayı başarmaktadır. Susam lösemi, meme, akciğer, pankreas, kolon ve prostat kanserleri gibi kanser türlerini önlemede etkili olabilmektedir.

Diyabet kontrolüne yardımcı olur:

Bir kez daha magnezyumun hayati önemini sunan susam, diyabet ve diyabet bağlantılı hastalıkları önleyebilmektedir. Susam yağının Tip 2 diyabet hastası hastalarda glibenklamid gibi çeşitli diyabetik ilaçların etkisini etkileyebileceği gösterilmiştir. Bu ilacın işlevselliğini artırmakta ve belirtileri önlemek için vücuttaki insülin ve glikoz seviyelerini düzenlemeye yardımcı olmaktadır.

Kolesterole iyi gelir:

Susam üzerine yapılan çalışmalarda, susamın mono-doymamış yağ asidi ve oleik asit açısından zengin olması nedeniyle yağlı asitlerin % 50’sini etkisiz hale getirdiği görülmüştür. Oleik asit, kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyelerini azaltmakta diğer yandan kandaki iyi kolesterol olan HDL seviyelerini artırmaktadır. Araştırmalar, kolesterol seviyelerine etki eden susamın koroner arter hastalığı ve felç gibi durumları önlemeye yardımcı olduğu da görülmüştür.

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi