ELMA NEDİR? ELMA NEDEN KARARIR? 

ELMA NEDİR? ELMA NEDEN KARARIR? 

ELMA NEDİR? ELMA NEDEN KARARIR? 

 Elma kapalı tohumlu bitkilerin gülgiller ailesindendir. Elma ingilizce apple kelimesidir. Çoğunlukla kırmızı, yeşil renklerde; tatlı, ekşi tatlarda, çok yıllık bir ağacın meyvesidir. 1000’e yakın türü bulunduğu düşünülmektedir. Ülkemizde Amasya ilinde, parlak ve lezzetli olan bir türü ile meşhurdur.

Elma neden kararır?

Öğlen yemeği kutunuzu açtınız ve bu sabah dilimlediğiniz elmanın çirkin ve kahverengi göründüğünü keşfedeceksiniz.   Bir elma yaralandığında veya parçalara ayrıldığında, parçalanan kısım oksijene maruz kalır

Meyve ve sebzelerin esmerleşmesi aslında bir çeşit kendini koruma mekanizmasıdır. Zarar gören veya parçalanan elma, kendini dışarıdan gelecek mikroorganizma ve böcek istilasına karşı korumaya çalışır. Bu nedenle canlıların ilgisini çekmeyen, gittikçe kararan bir tabaka oluşturur. Farklı elma çeşitleri hem başlangıç ​​enzimi hem de farklı oranlarda esmerleşir.

Armut, muz ve patlıcan da kesildiğinde oldukça çabuk kahverengiye döner. erik, kahve, siyah çay ve kakaonun arzu edilen koyu renklerinden de sorumludur. Elmalardaki esmerleşmeyi azaltmak için dilimleri suya koyarak oksijenle temasını azaltabilir veya asidik karakter gösteren limonlu suyun içine koyabilirsiniz. Limonda doğal olarak bulunan asitler enzim aktivitesini azaltarak reaksiyonu yavaşlatır. Eklenen şekere aldırış etmiyorsanız, dilimleri bal, karamel veya şeker şurubu ile kaplayarak oksijene maruz kalmasını engelleyebilirsiniz.

   Bu durumdan da anlaşılacağı üzere, doğada meydana gelen olayların hiçbiri tesadüf değildir.

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi