ANADOLUNUN DENENMESİ GEREKEN LEZZETLER

ANADOLUNUN DENENMESİ GEREKEN LEZZETLER

ANADOLUNUN DENENMESİ GEREKEN LEZZETLER

Her yöresinin birbirinden ayrı bir tadı olan Anadolu'nun sofralarından sayfalarımıza taşınan yemekler, kültürel mirasımızın belki de son kaleleri. İşte öğle yemeğinde deneyebileceğiniz lezzetler.

Testi Kebabı: Nevşehir Bir testinin içinde bol malzeme ve etin buluşması ile ortaya çıkan bu testi kebabı, eritilmiş kuyruk yağı ile lezzetin doruğuna ulaşıyor. Üzeri hamurla kapatılan ve taş fırınlarda pişirilen bu kebap, dört saatlik macerasını dost meclislerinde tamamlıyor. Satırla, tek hamlede kırılan testiden ise buram buram Anadolu kokusu yayılıyor.

Ankara Tava: Ankara Arpa şehriye ile yapılan pilav ve kuzu etinin birlikte pişerek oluşturdukları sıra dışı lezzet.

Altı Cacıklı: Gaziantep Gaziantep'ten yayılan lezzet cümbüşü; taze sarımsak, kuzu eti ve tırnak pide ile.

Patlıcan Kebabı: Şanlıurfa Dünyaca meşhur Şanlıurfa Birecik bölgesinin özel patlıcanı yine Şanlıurfa'da Patlıcan Kebabı adı ile taçlandırılıyor.

Bafra Pidesi: Samsun Özel hamurundan ve taptaze tereyağından

Yayılan kokusuyla baş döndüren lezzet. İster kapalı isterseniz açık, isterseniz kıymalı isterseniz de peynirli.

ŞamBali: İzmir İzmir sokaklarının enerji veren tatlısı. Midye Dolma İzmir Küçük ve taptaze olan İzmir midyelerinin, tam Kararında pirinç ve karabiberle birleşmesi bu lezzetin püf noktası.

Perde Pilavı: Siirt Her malzemesi farklı bir anlam taşıyan perde pilavı, özellikle kayınvalide ve gelin arasında bir tür mesajlaşmadır.

Tandırda Kalkan: İstanbul Kalkanın en yağlı olduğu zamanlarda sofraları neşelendiren, İstanbul havasını taşıyan tat.

Katmer: Gaziantep İlk lokmadan itibaren yiyeni başka diyarlara götüren katmer; Gaziantepli ustaların elinde ayrı bir lezzete dönüşüyor.

Etli Yaprak Sarma: Tokat Yaratıcı Anadolu mutfağının en güzel örneklerinden biri.

Aşure: İstanbul Kimilerine göre Muharrem ayının ruhani lezzeti, kimine göre iste paylaşmanın en tatlı yolu. Nuh'un umudu, Ermenilerin

anuş-abur’u cubur... Bereketi, herkesin farklı bir tarife sahip olmasına da yansıyan aşure, İstanbul'un en özel lezzetlerinden.

 Atom Kokoreç : İzmir Uykuluktan yapılan bu kokoreç için gerçek adres İzmir!

Beyran: Gaziantep Lezzet ve enerji deposu. Sabah saatlerinde Gazianteplilerin vazgeçilmezi

Büryan: Siirt Büryan, iç organları alınmış bütün kuzu 2-3 metre derinliğindeki, kapağı çamur ile kapatılan kuyularda odun ateşiyle pişirilir. Genelde yaz aylarında tüketilen büryan; isteğinize göre kemikli ya da kemiksiz olarak, taze pide üzerinde servis edilir.

Çömlek Pilavı. Şebinkarahisar Sebzeler ve kuzu eti ile fırında birlikte pişen pirinç pilavı, olağanüstü! Sadece bu pilav için Şebinkarahisar'a gidilir.

Çi Börek | Eskişehir Kıpçak lehçesinde lezzetli anlamına gelen çi'den adını alan bu böreğe Kırım Tatarları şırbörek, çiberek, çiborek de diyor.

Domates Cive: Antalya Domatesin en özel ve lezzetli hali. Sıcak ya da Soğuk fark etmez, Antalya için yaz aylarının vazgeçilmezi.

Lor Sarma: Bayburt Bayburt'un en başyemeği, Lor dolması derler buna. Mest eder dili, damağı Lor dolması derler buna

Karalahana Çorbası: Ordu Tam bir vitamin deposu.

Demir Tatlısı: Erzurum Demir kalıplarla hazırlanan, her öğün aranan Erzurum lezzeti.

Vişne Yaprağı Sarması Konya: Malatya Malatya ile özdeşleşen yemek.

Tokat Kebabı: Tokat Bilinen pişirme tekniklerini alt üst eden, özel fırında; kuzu eti, domates, patlıcan, biber ve patates buluşuyorlar. Özel yapılmış lavaş ile fevkaladenin fevkinde.

Döner: Kastamonu Döner hakkında çok rivayet vardır. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde de karşınıza çıkar. Bir dönem lüle kebap olarak da bilinen döner dünyaya mal olmuş bir yemek. Bu özel lezzetin tarihi 17. yüzyıl ortalarına kadar gider. Orijinali kuzu etlidir ve Kastamonu dönerin hakkını verir...

Erişte: Kastamonu Anadolu yaratıcılığının en güzel örneği olan eriştenin kökeni Orta Asya'ya kadar uzanıyor. Dayanışmanın, paylaşmanın ve bereketin lezzetini de taşıyan erişte, Kastamonu'da ise siyez buğdayından elde edilen unla yapılıyor.

Islama Köfte: Adapazarı Dilimlenmiş ekmekler, biberli ve yağlı et Suyuna batırılır ve köftelerle birlikte ızgara edilerek servis edilir.

Isparta Kebabı: Isparta Yaklaşık beş saatlik pişme süresine sahip Olan Isparta kebabı, kendine özgü bakır tabaklarda lavaş ekmeği üzerine servis edilir.

İskilip Dolması: Çorum Ca dolması ya da İskilip dolması. Hangi isimle söylerseniz söyleyin ama ak çeltik pirinci ve kuzu eti ile pişirilen bu olağanüstü lezzeti Çorum İskilip'te mutlaka deneyin

İç Pilav: İstanbul Bol baharatlı, kuş üzümlü, fıstıklı pilav; ciğer ile taçlanıyor.

Nokul: Sinop Dileyene kıymalısı, dileyene cevizli ve üzümlüs��.

Aluciye: Mardin Erik ile yapılan ve Anadolu'daki meyveli yemekleri taçlandıran bir lezzet.

Diyarbakır Tavası: Diyarbakır Hem göze hem de damaklara hitap eden Güneydoğu lezzeti. İçli Köfte Haşlama Kahramanmaraş

İskender: Bursa 1867 yılında Bursa Kayhan Çarşısı'nda Uludağ'ın enfes kekikleriyle beslenen koçlardan elde edilen etle üretilen İskender, şimdi tüm Türkiye'nin vazgeçilmezi.

Kabak Çiçeği Dolması: Muğla Yüzünü güneşe dönen kabak çiçekleri Bu sefer sofralarda bahar havası estiriyor.

Kaburga Dolması: Diyarbakır Emeği de lezzeti de unutulmaz olan Kaburga dolma; kasap tarafından dolmalık olarak hazırlanan kaburgaların pirinç, kuşbaşı et, badem ve baharatlardan oluşan pilavla doldurulmasıyla elde ediliyor.

Kuyu Tandır: Kastamonu 2,5 metre çapında, 4 metre derinliğindeki kuyularda pişirilen bu yemeğin bir diğer adı da Biran'dır.

Kâğıt Kebabı: Malatya Malatya çarşılarından tüm Türkiye'ye yayılan özel lezzet

Kabak Tatlısı: Hatay Kireçle hazırlanan bu tatlının dışı çıtır çıtır içi ise yumuşacıktır.

Katıklı Dolma: Bitlis Kabak ile yapılan katıklı dolma, Bitlis'ten tüm Anadolu'ya bir lezzet hediyesi.

Kestane Aşı: Bursa Uludağ'ın kokusunu sofraya taşıyan yemek.

Mantı: Kayseri Bir yemek kaşığına 40 tane mantı düşmezse o mantı olmamış demektir Kayseri'de!

Çiçek Bamya: Konya Kurutulmuş minik çiçek bamyalar ile yapılan çiçek bamya, Konya'nın en özel lezzetlerinden biri.

Ciğer Sarma: Edirne Rumeli mutfağından saray mutfağına kadar giren bu yemek, iç pilavın kuzu gömleğe sarılmasıyla elde edilir.

Sac Arası. Konya Hazırlanan tatlı tepsisi sacın üzerine konur, ocağa oturtulur. Üzerine ikinci bir sac kapatılır ve o sacın üzerine ocaktan alınan meşe odununun korları döşenir ve böylece tatlı tepsisi iki sac arasında pişer.

 

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi