DANA BÖLÜMLERİ NELERDİR

DANA BÖLÜMLERİ NELERDİR

DANA BÖLÜMLERİ NELERDİR

Dana etinizi alırken dikkat etmeniz gereken noktaların en başında etin parlak renkli ve diri olması gelir. Dana etinin lezzeti hayvanın cinsine göre farklılık gösterir. Bu nedenle en lezzetli ete ulaşmak için mutlaka dinlenmiş̧ olan etleri tercih etmelisiniz.

Antrkot: Hayvanın sırt bölümünün ön kısmındaki ettir. Dana etleri arasında en sert olan bolum olmasına rağmen doğru pişirildiği taktirde en lezzetli bölümlerindendir.

Kalın bir dilimi izli bir döküm tavada suyunu içinde bırakarak pişirdiğinizde yumuşak ve lezzetli bir sonuç̧ elde etmiş̧ olursunuz.

Kontrfile: Sırt bölümünün arka kısmından kesilen ince ettir. Marine ederek ister mangalda, isterseniz ocakta kızarttığınızda en iyi sonucu elde etmeniz mümkün.

Bonfile: Kendiliğinden yumuşak bir et olduğu için az pişirmek daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. Döküm ya da teflon bir tavada pişirmek sizi en güzel sonuca ulaştırır.

Döş̧: Boşluk da denen bölümdür, genellikle kıyma yapımında tercih edilir.

Kol ya da but: Kendi başına bile oldukça lezzetli olan bu tür, tıpkı kuzu etinde olduğu gibi fırında sebzelerle birlikte pişirildiğinde mükemmel sonuçlar verir. Kol ya da but etinin suyundan sos veya çorba yapabilirsiniz.

 

 

 

 

chef-karatas@hotmail.com
Kullanıcı Sözleşmesi